Güzellik Salonu Nasıl Açılır Ve Neler Gerekiyor

UNUTMAYINIZ SALON KURULUMU İÇİN SİZE YETERLİ GELECEK FİRMA NOT ALIN:

ES LİTE MEDİKAL İLETİŞİM
TEL: 05536077752

Facebook: Esliteicelaser
İnstagram: Esliteicelaser

Güzelllik Salonu Nasıl Açılır?

Öncelikle ruhsat almak için gerekli şartlar nelerdir öğrenin. Ne yazık ki, bir işi yönetmek demek bürokratik formalitelerle ve evrak işleriyle uğraşmak demektir. İşte dikkat etmeniz gerekenler;

İşletme ruhsatı alın. Türkiye’de bütün işletmeler bu ruhsatı almak zorundadır. Daha fazla yardım almak için ilgili resmi kurumlarla görüşün.

Tüm personelinizin ( kuaför, güzellik uzmanı, manikürcü, vb. )işletmenizde icra edeceği işe göre diplomalarının ve kurs belgelerinin olması gerekir.

Salonunuzun sağlık denetiminden geçtiğinden emin olun. Para cezası veya daha da kötüsü salonunuzun kapatılmasını engellemek için, salonunuzun hijyenik olduğundan ve resmi kurumlar tarafından hazırlanan yönetmeliklere uygun olduğundan emin olun.

Salonunuz için doğru yeri seçin. Yer seçimi işletmenizin başarısında kritik öneme sahiptir. Aşağıdaki unsurları dikkate alın:

Yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgeleri seçin. Kalabalık sokaklar, alışveriş merkezleri veya insanların sık ziyaret ettiği ( marketler gibi ) yerlere yakın olan alanlar idealdir.

Ulaşımı kolay yerleri araştırın. Eğer salonunuza giden yolda park sorunu varsa ve trafik sıkışıksa insanlar güzellik salonunuza gelmek için çaba göstermezler.

Rekabetten kaçının. Kendinizi diğer salonların yanında konumlandırmayın, birbirinizin işini baltalarsınız. Bunun yerine, birkaç blok boyunca tek salon olacağınız bir yer bulmaya çalışın.

Nitelikli ve eğitimli personel alın. Kozmetik işlemler eğitimsiz personel tarafından yapılırsa müşterilerde sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Güzellik uzmanlarının ve diğer personelin iyi eğitimli ve nitelikli kişilerden oluşması çok önemli.

Unutmayın, salon sahibi olarak personelin yeterli düzeyde eğitimli olmasını ve sunulan her işlemi anlamalarını sağlamak sizin sorumluluğunuzdur.

Güzellik uzmanına tedaviyi anlatarak tecrübe kazandırabilirsiniz. Ancak gerçek bir eğitim olmadan işlemlerin inceliklerinden ve sakıncalı kısımlarından habersiz olacaktır.

En kısa zamanda, kısa ama açık salon kuralları kitapçığı hazırlayın ve her çalışana işe başladıkları zaman bir tane verin. Bu dokümanlar internette kolaylıkla bulunabiliyor. Daha sonra bu dokümanları kendi işletmenize uyarlayabilirsiniz. Eğer başlangıçta işe bu şekilde başlarsanız sizi uzun vadede birçok baş ağrısından kurtaracaktır.

Güzellik Salonu Açma Maliyeti

Ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu hesaplayın. Bunun için güzelllik salonunuzun maliyetini belirleyecek olan birçok faktörü incelemeniz gerekmektedir. Yeni iş kurmak oldukça maliyetli olabilir ve girişimcilerin çoğu ilk bir – iki yıl kâra geçemezler. İşte göz önünde bulundurmanız gerekenler:

Güzellik salonunuzu açmak ve büyütmek için sermayeyi siz mi sağlayacaksınız? Aylık masraflar için ne kadara ihtiyacınız olduğunu, yastık altında ne kadar birikiminiz olduğunu ve suyun üstünde kalabilmek için her ay ne kadar kazanmanız gerektiğini hesaplayın.

Güzelllik salonunuzun bütçesiyl ilgili çözümler üretin. Salonunuzu çekip çevirebilmek için her ay ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu hesaplayın. Kira, maaş bordroları, ruhsatlar, işletme malzemeleri ve acil durum birikimleri buna dâhildir.

Sunacağınız hizmetlerden ne kadar ücret talep edeceğinizi belirleyin. İşletme bütçenizi önceden bildiğiniz için salonu hey ay ne kadar parayla döndürebileceğinizi bilirsiniz. Ancak kar edebilmek için bundan fazlasına ihtiyacınız var. Bir hafta içinde ne kadar hizmet verebileceğinizi ( saç kesimi, boya, manikür ve benzeri gibi ) hesaplayın. Para kazanabilmeniz için bu hizmetlerden ne kadar ücret talep edeceğinizi hesaplayın.

Unutmayın ki kar etmek için müşterilerinizden fazla ücret talep etmemelisiniz. Aksi takdirde müşterilerinizi kaçırabilirsiniz. Hem müşterileriniz için adil olacak hem de sizin için kazançlı olacak bir fiyat politikası belirlemelisiniz.

Diğer salonların ne kadar ücret aldığı konusunda bir fikriniz olsun. Bölgenizdeki benzer salonlara göz atın, ne kadar ücret aldıklarını not edin. Ücretleriniz diğer salonlarla benzer aralıkta olmalıdır.

Küçük işletme kredisine mi ihtiyacınız var? Bankadaki müşteri temsilcisinden randevu alın. Planlama konusunda size yol göstermesini rica edin. Gitmeden önce salonunuzu nasıl kar ettirmeyi düşündüğünüzü gösteren bir rapor hazırlayın. ( eşsiz bir hizmet sunmanız sebebiyle veya bölgenizde yeterli salon olmaması sebebiyle )

Vergileri nasıl ödeyeceğinizi hesaplayın. Küçük işletme vergisi ödemek bireysel vergi ödemekten farklıdır. Bu nedenle nelere ihtiyacınız olduğunu önceden hesapladığınızdan emin olun.

Güzellik Salonu Açma Şartları

a)En az 75 m2 kapalı alanı olacaktır.

b)Manikür,pedikür,epilasyon,makyaj yapılması.

c)MEB’ait özel kurslardan ve okullardan mezun olduğuna dair sertifika veya diploması olması şarttır.(İşyeri sahibi veya çalışanlara ait)

d)Sertifikalı çalışanlar için sözleşme akti yapılması.

e)Saç kesimi ve cilt bakımı vermeyeceğine dair taahhütte bulunması.

f)Manikür veya pedikür,epilasyon aletlerinin dezenfeksiyonu için dezenfeksiyon aletinin bulunması (OTOKLAV) şarttır

g)Wc bulunması.(Wc nin bedensel engellilerinde kullanabileceği şekilde düzenlenecek.)

h)Kabinleri gösterir proje (Kroki ) bulunması şarttır. Merkez Sağlık ocağından izin alınması

Güzellik Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi .(muhtarlık tasdikli)
2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya Noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi. (Alanya)

8-Ustalık belgesi meslek dalına göre.

9-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

10-Çöp konteynır alınacak ve faturası.

11-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

12-Aynı adrese daha önce verilmiş açma ruhsatı varsa Belediyeye geri iade edilecek.

13-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu.

14-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

15-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

16-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı (sabıkası olanlar mahkeme kararları ile birlikte)

NOT:Yukarıda açıklanan belgeler ve istenen kriterler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesin bilgiler için işyeri açma ruhsatı servisine
müracaat edilmesi ve daha geniş bilgi alınması gerekir.

Müşterileri Karşılama

Temiz ve güvenli bir ortam hazırlayın. Güzellik salonları müşterilerine temiz, güvenli ve rahatlatıcı bir ortamda hızlı ve profesyonel hizmet sunarlarsa başarılı olurlar.

Hijyenik bir ortam müşterileri tekrar ve tekrar salonunuza çekebilmenizdeki en önemli unsurlardan biridir. Havlularınızın, ayak yıkama küvetlerinizin ve yıkanan diğer malzemelerinizin temiz olduğundan ve kokmadığından emin olun.

Aletleriniz steril ve son teknolojiye uygun olsun. Müşterileriniz üzerlerinde kullandığınız ürünlerin ve aletlerin güvenilir ve birinci sınıf kalitede olduğundan emin olmak isterler. Eğer müşterilerinizi enfeksiyon risklerinden koruyamazsanız, hem maddi olarak zarar görürsünüz hem de itibarınızı yerle bir edersiniz.

Rahatlatıcı bir ortam yaratın. Hafif müzikler çalın, hafif bir ışık kullanın ve çalışanlarınızın kendi aralarında konuşmalarını en aza indirin.

Geniş bir hizmet ağı sunun ( isteğe bağlı ). Sadece bir ya da iki hizmet çeşidi sunan yerlere göre geniş bir hizmet ağı sunmasız şüphesiz ki size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Birçok müşteri saçlarının, manikürlerinin ve cilt bakımlarının yapılması için üç ayrı yere gitmek yerine bütün bu hizmetleri tek bir yerde almak isterler.

Tek bir alanda uzmanlaşıyorsanız ( örneğin saç ) kendi işletmenizi diğerlerinden ayırarak, müşterilerinize bu alanda en iyisi olduğunuzu gösterin.

Müşterilerinizi memnun edin. İşletmenizin, saç ve salon işlemlerini kaliteli yaptığına dair iyi bir ün kazanması ve bunu devam ettirmesi çok önemlidir. Bu sayede müşterileriniz size gelmeye devam edecektir.

Ağızdan ağza reklam bir güzellik salonu için en iyi pazarlama aracıdır. Eğer bir müşteri sonuçtan memnun olursa, salonunuza tekrar gelecektir. Sonuçta bu bir güven meselesidir. Memnun müşteriler sonrasında ailelerine, arkadaşlarına ve meslektaşlarına reklamınızı yaparak size yardımcı olabilirler. Salonunuzun harika görüntüsü ve sağladığı üstün personel hizmeti haberleri kolayca yayılacaktır.

Müşterilerinizin iletişim bilgilerini alın. ( elektronik posta adresleri veya cep telefonu numaraları ) Eğer bilgisayar sisteminiz varsa kampanya haberlerinizi, yeni ürün veya hizmetlerinizi kolayca mesaj veya mail olarak müşterilerinize gönderebilirsiniz.

İpuçları

Bu bir güzellik işi ve sizden beklenen de iyi görünmenizdir. İyi görünerek çalışanlarınıza da örnek olmalısınız.

Hem ürünlerle ilgili bilgi ve becerilerini geliştirmeleri hem de trendlerin fakında olmaları için personelinize düzenli olarak eğitim kursları verin.

Başlangıçta çalışanlarınıza yüksek maaşlar veremeyebilirsiniz fakat kendilerini iyi hissetmeleri için yapabileceğiniz pek çok şey var. Mesai saatlerini ve izin günlerini karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak planlayın. Yoğun zamanlarda fazladan mesai yapan personelinizi ödüllendirin. Ayda iki ya da üç kere personel günü yapın. Mesela piknikler düzenleyebilirsiniz. Bu gibi organizasyonlar güçlü bir takım ruhu yaratmanıza yardımcı olur. Komisyona dayalı bir sistem başlatın. Böylece çalışanlarınız müşterileri arttırmaya yönelik motive olacaklardır. Kendi maaş ve tatil sisteminizi başlatın. Böylece çalışanlarınız maaşlarını zamanında ve gününde alabilir ve kendilerine tanınan izinlerini kontrol edebilirler. Bunlar küçük şeyler ancak çalışanlarınız için büyük farklar yaratacaktır.

Çalışanlarınız arasında aylık yarışmalar düzenleyin. Bedava ürünlerden bir günlük izne kadar çeşitli hediyeler verin. Senelik yarışmalarda da bedava kış tatili ile ödüllendirebilirsiniz.

Uyarılar

Kurallar kitapçığınız, iyi bir maaş sisteminiz ve personel sözleşmeleriniz olsun. Sözleşmelerin mevcut çalışan yasalarıyla uyumlu olduğunuzdan emin olun. Eğer evraklarınızı düzenli tutarsanız sonrasında herhangi bir anlaşmazlık çıkarsa üstesinden gelmeniz çok daha kolay olacaktır.

Kazalar ve kötü işlemler sonucu işletmenizin ve sizin maruz kalabileceğiniz yükümlülüklerin farkında olun. ( kaşıntıya sebep olmaktan zarar görmüş bir saça mumlama işlemi yapmaya kadar ) Sigorta şirketinizin hazırladığı poliçeler sizi ve işletmenizi müşteri şikâyetlerinden kaynaklanabilecek yükümlülük ve hukuk davalarından koruyor mu kontrol edin.

Yazar: Epilasyon Salonu
Epilasyon Salonu'nda Güzellik Uzmanı Estetisyen

Yorum Yazın

E-Mail Adresiniz Yayımlanmayacak.


*

Enter Captcha Here : *

Reload Image