İğneli Epilasyon

İğneli epilasyon, kılları tamamen yok etme işlemidir. En iyi sonuç alınan epilasyon türü iğneli epilasyondur. İğneli epilasyonda en iyi sonuç alınan evre ‘anajen’ evresidir. Anajen cımbızla tutulabilecek uzunluğa gelen kıl evresidir. Bu evrede yapılan iğneli epilasyon en iyi sonucu vermektedir. İğneli epilasyon yaptırmadan önce eğer kuru bir cilde sahipseniz, yapılacak olan bölgeye peeling yapmalısınız. Böylece daha acısız bir uygulama geçirirsiniz. İğneli epilasyonda tek kullanımlık iğneler tercih edilmelidir. Metal alerjisi olan kişilerde ise altın veya gümüş iğneler kullanılır. Kullanılan iğnenin kişiye özel yani tek kullanımlık olması çok önemlidir. Çünkü başkasının iğnesi sizde lekeler, cilt hastalıkları gibi hastalıklara neden olabilir. İğneli epilasyon, hamilelere, epilepsi hastalarına, kalp pili taşıyanlara, açık yarası bulunan kişilere, ameliyat geçirmiş kişilere ameliyattan sonraki ilk 3 ayda yapılmamalıdır. Ayrıca adet döneminde, adet döneminden önceki 2-3 gün içersinde yapılmamalıdır. Çünkü bu süre zarfında can fazla duyarlıdır ve acır. Göğüş çevresine, kaşa, göbeğe iğneli epilasyon uygulanmamalıdır. Bunlar vücudumuzun en hassas yerleridir. Uygulandıkları halde kalıcı kızarıklık, lekelenmelere yol açabilir. İğneli epilasyonda sinek ısırığı gibi bir acı hissedilir. Kıl köküne inilir, ve akım verilerek kıl kökü yok edilir. Uygulandığı bölgede bir daha kıl çıkmaz. Bu maddeleri göz önünde tutarak iğneli epilasyon yaptırmalısınız. Günümüzde lazer epilasyon daha talep görüyor gibi gözükse de epilasyonda aşırı tüylenmeden kurtulmanın en etkili yolu iğneli epilasyondur.

igneli-epilasyon-02İğneli Epilasyon Yaptıranlar Epilasyon Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli

İstenmeyen tüylere kalıcı olarak veda etmenin en eski uygulamalarından biridir iğneli epilasyon. Daha önceki yazılarımızda iğneli epilasyonun nasıl uygulandığına, öncesinde ve sonrasında nelere dikkat etmek gerektiğine kısaca da olsa değinmiştik. Bakınız iğneli epilasyon.

Bu yazımızda da iğneli epilasyon yaptıranların iğne ile epilasyon uygulamasından sonra dikkat etmesi gereken ve dikkat edilmesi önem arzeden birkaç maddeye değineceğiz. Bu maddeler ise şu şekilde;

* İğneli epilasyon yaptırdıktan sonraki ilk 24 saat içerisinde epilasyon bölgesine, parfüm, deodorant gibi kozmetik ürünleri sıkılmamalı, makyaj yapma pudra sürme gibi işlemler yapılmamalıdır. Gözeneklerin açık kalması ve cildin nefes alması önemlidir.

* Uygulamadan sonra duş alınmak veya cilt yıkanmak istenirse sıcak su ile yıkanmamalı ve keseleme işlemi yapılmamalıdır. Yıkanma için ılık su tercih edilmelidir. Yine sabun ve şampuan kullanılacaksa doğal ürünler tercih edilmelidir. Asit yoğunlu fazla olan sabun, şampuan ve duş jeli gibi ürünler cildi tahriş edebilecektir. Bunlara dikkat etmeye çalışmaktansa en iyisi ilk 24 saat duş almamak olacaktırigneli-epilasyon-sonrasi.

* İğneli epilasyonu takip eden ilk 3-4 gün güneş ışığına direkt maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Güneşe çıkılabilir, güneşte yürünebilir ancak direkt olarak güneşlenmek veya bronzlaşmaya çalışmak özellikle uygulamadan sonraki 3 gün için tavsiye edilmemektedir.

İğneli epilasyon yaptıranların bu basit ama önemli maddelere dikkat etmesi haline tedavi sonuçları daha olumlu olacak ve cildin tahrişi, lekelenmesi, kızarıklıkların oluşması gibi durumların önüne geçilecektir.